Bílovec: Unikátní historický nález v podobě štětové dlažby

Anonymní čtvrtek, srpna 13, 2015 Add Comment
Zámek v Bílovci se v pátek 14. srpna otevře od 16 do 18 hodin všem, kteří chtějí na vlastní oči spatřit unikátní historický nález v podobě štětové dlažby pocházející pravděpodobně z 18. století. Dlažbu se podařilo odkrýt v rámci probíhající rekonstrukce nádvoří. Šance spatřit tento vzácný nález je o to výjimečnější, že dlažba bude s největší pravděpodobností za čas ukryta pod nově vytvořeným povrchem nádvoří. Návštěvníci budou také moci zhlédnout jen na čas odkryté stavební pozůstatky západního křídla zámku zbořeného při barokní přestavbě v roce 1729. Připraven bude odborný výklad a prezentován i výběr nálezů zlomků renesančních stavebních článků, které dokládají, jak výstavní tento zámek byl.

V 18 hodin pak bude na zámku zahájen citerový koncert doplněný povídáním o citeře jako v podstatě zapomenutém hudebním nástroji. Půjde tak trochu o připomenutí historie zdejšího rodu Sedlnických, jemuž v 16. století věnovala citeru hraběnka Hodicová. Nástroj pak byl děděn po celé generace, takže k bíloveckému zámku, Vstupenky ještě jsou, vstupné je dobrovolné.
Probíhající rekonstrukce nádvoří v hodnotě 7,6 milionu korun ani rekonstrukce zámecké fasády v hodnotě 860 tisíc korun chod zámku neomezily. Návštěvníky tu čeká expozice s nábytkem z počátku 20. století, tzv. altdeutsch, zámecká kaple sv. Hyacinta i muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s nově instalovaným apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku. Novinkou je výstava prací ostravského heraldika a fotografa Vítězslava Lazeckého, autora erbu Sedlnitzkých nad vstupním schodištěm zámku. Součástí prohlídky jsou také expozice Lov a myslivost v proměnách doby, historické retro hračky bíloveckého sběratele Zbyňka Havláta i hasičské minimuzeum s historickou hasičskou stříkačkou z druhé poloviny 19. století. Děti určitě osloví dětská zbrojnice.
Pokud máte zájem o více informací, Informace naleznete také na www.zamekbilovec.estranky.cz, nebo na facebooku (www.facebook.com/Zamekbilovec), odkud pochází i přiložená fotografie.