V Bílovci se otevírají Muzejní kufříky

Anonymní středa, září 30, 2015 Add Comment
V říjnu se v muzeu v Bílovci rozeběhne projekt Muzejní kufříky, který je součástí vzdělávacího programu Národního muzea s vypovídajícím názvem Dotkni se 20. století. Jde o akci zaměřenou na podporu výuky československých a českých dějin minulého století v základních a středních školách.
„V rámci Muzejních kufříků spolupracujeme jak s Národním muzeem, tak s bíloveckými základními školami a gymnáziem," říká ředitelka muzea Eva Ševčíková. „V rámci tohoto edukačního projektu se s námi žáci vydají do přelomových let naší historie a budou pracovat s replikami sbírkových předmětů vložených do pěti kufříků přibližujících dramatická léta 1918, 1938, 1948, 1968, 1989. Prostřednictvím sbírkových předmětů, autentických dokladů minulosti a jejich příběhů chceme žákům a studentům přiblížit významné okamžiky naší historie. Aby se do atmosféry těchto zlomových momentů vžili co nejlépe a dokázali si představit život v daném časovém období, budeme pracovat s interaktivním programem, dobovými kostýmy nebo třeba hrou Osudy a kariéry," dodává Eva Ševčíková s tím, že osobnější vztah k minulosti pomohou mladým lidem vytvořit vzdělávací a metodické materiály, které představují konkrétní lidské příběhy. Projekt Muzejní kufříky potrvá do června příštího roku, každému z pěti kufříků budou věnovány dva měsíce.

Rozhodně však nepůjde o jedinou aktivitu bíloveckého muzea. Od 16. října mohou návštěvníci zhlédnout výstavu grafických prací českého akademického grafika Františka Buranta (1924 až 2001), který se kromě grafiky proslavil především svou sklářskou tvorbou a okrajově také ilustracemi. „A plánujeme také koncert tria Chorodia Agiu Georgiu, které 27. října na půdu muzea přinese byzantské hymny a tradiční řecké písně. Mimoto zazní také pravoslavné hymny a jedinečný polyfonní zpěv severořecké oblasti Ipiros," zve Eva Ševčíková do muzea, v jehož sklepení se děti i dospělí mohou potkat se skřítky Picmochy zapojenými do projektu Pohádkové Poodří. „V rámci tohoto projektu mohou děti navštívit deset míst, kde se vyskytují podobní skřítci. Na každém místě mohou vyplnit pracovní list, který je zpracován ve dvou verzích, a to pro děti předškolního věku a pro žáky prvního stupně základní školy. Za vyplnění listu děti získají nálepku do cestovního pasu, takzvaného Vandrbuchu. A za pět nálepek budou odměněny zajímavými cenami," uzavírá ředitelka muzea.

Bílovec: Prodat Besedu, či ji využít pro potřeby občanů

Anonymní pátek, září 11, 2015 2 Comments
Prodat Besedu, či ji využít pro potřeby občanů?
Zastupitelstvo města Bílovce se na svém zasedání, které se bude konat 22. září, bude opět zabývat budoucností historické, ale bohužel už dlouhou dobu chátrající budovy České besedy v Ostravské ulici. Otázka zní: prodat Besedu soukromému subjektu, který o ni projevil zájem, nebo historicky cenný objekt, jenž je úzce spjat s rozvojem české menšiny v Bílovci v počátku 20. století, ponechat ve vlastnictví města a využít jej jako zázemí pro sportovní oddíly TJ Spartak Bílovec a spolky a organizace, v nichž jsou činní bílovečtí občané? 
„Když loni Tělovýchovná jednota Spartak Bílovec iniciovala myšlenku vytvořit z Besedy centrum sportovního a společenského dění města, získal tento návrh podporu řady politických stran a hnutí, které kandidovaly v komunálních volbách a zařadily ji do svého programu jako rodinné stříbro Bílovce, které je třeba zachovat. Následně byl tento úmysl schválen většinou zastupitelstva v plánu rozvoje města," říká Pavel Mrva, starosta města Bílovce, s tím, že důvodů, proč podpořit myšlenku sjednocení všech bíloveckých tělovýchovných oddílů a zájmových spolků pod jednu střechu, bylo a je víc. „TJ Spartak Bílovec v těsném sousedství Besedy spravuje sokolovnu a tenisové kurty, takže by se oba areály propojily tak, jak tomu bylo už v minulosti. Argument navázání na historii a původní funkci České besedy se možná někomu může zdát nepodstatný, ale jsem přesvědčen, že podpora tradic a hodnot vybudovaných předchozími generacemi přispívá k pocitu soudržnosti a kontinuity občanů s jejich městem. Navíc by se aktivity, které Spartak v současné době provozuje ve třech různých budovách ve městě, centralizovaly, což by vedlo k úsporám a zefektivnění provozu. Kromě toho je situace v Ostravské ulici, v níž Beseda sídlí, svým způsobem celorepublikově unikátní – město je v danou chvíli vlastníkem klíčových pozemků a staveb v jedné uliční linii, na níž na jedné straně stojí budovy České besedy, sokolovny a městského kulturního centra, sportovní areál, hřbitov a areál využívaný dobrovolnými hasiči a na druhé straně ulice je Základní škola T. G. Masaryka a budova gymnázia. Myslím, že by byl hřích tento jedinečný komplex narušit. To hrozilo už v roce 2006, kdy vůbec první záměr o koupi Besedy souvisel s plánovanou výstavbou supermarketu na tomto místě. Jedním z důvodů, proč tenkrát zastupitelstvo zmíněný projekt nepodpořilo, byla petice občanů vyjadřující jejich nesouhlas s takovým krokem. Ano, vždy je třeba počítat s tím, že prodej objektu znamená ztrátu kontroly nad jeho dalším osudem. A nikdo nebude moci novému vlastníkovi po podpisu smlouvy zabránit v tom, aby svůj původní záměr nezměnil a nerozhodl se objekt třeba zbourat..."
I proto vedení města klade důraz na to, aby celý proces týkající se objektu Besedy byl transparentní a všechny kroky dokonale prověřeny. Snaží se tak kromě jiného předejít situaci, k níž došlo v roce 2008. Tehdy zastupitelstvo odsouhlasilo prodej budovy, ale zájemce od svého záměru odstoupil těsně před podpisem smlouvy. Na základě nabídky odkoupení však bylo zajištěno vyklizení zmíněné budovy, v níž do té doby fungovala družina a jídelna základní školy.  Vzhledem k tomu, že se nepodařilo najít vhodného zájemce o koupi ani příhodné využití objektu, budova byla v následujících letech nevyužívaná.    
            V polovině září bude hotová projektová studie, která má definovat náklady na rekonstrukci a provoz objektu České besedy v případě realizace záměru definovaného TJ Spartak Bílovec. „K tomuto výsledku se bude vyjadřovat komise, veřejnost a posléze také zastupitelé, kteří budou porovnávat obě varianty – prodej, nebo zachování Besedy ve prospěch města," pokračuje starosta s tím, že pokud zvítězí varianta udržení objektu ve vlastnictví Bílovce, v rámci plánu rozvoje města by kroky související s centralizací volnočasových aktivit do budovy Besedy mohly být realizovány v roce 2016, a to z rozpočtu města.




Bílovec: rekonstrukce nemocnice

Anonymní čtvrtek, září 10, 2015 Add Comment
V Bílovci probíhá rekonstrukce nemocnice


Bílovec 9. září 2015  Nemocnice v Bílovci prochází v současnosti rozsáhlými rekonstrukcemi.  Mimo nového vnějšího kabátu a zateplení získá během dvouleté opravy plánované do konce roku 2016 zmodernizované oddělení následné péče s novými pohodlnými pokoji a lepším vybavením.  
„Nemocnici máme v Bílovci už od roku 1897, má tedy svou více než stoletou historii a ke městu neodmyslitelně patří," říká starosta města Pavel Mrva a dodává: „V současnosti je zde kromě lůžkového oddělení chirurgie a interny také oddělení následné péče s osmdesáti lůžky, které poskytuje specializované služby dlouhodobě nemocným i pacientům vyžadujícím doléčování po závažnějších operacích." Pro pacienty s onemocněním ledvin je v areálu nemocnice soukromou firmou  zajišťován také  dialyzační program, jenž spádově funguje pro celé okolí.
Celková rekonstrukce Bílovecké nemocnice je rozdělena do více etap, které se vzájemně prolínají. V loňském roce začalo zateplování nemocnice. Akce je financována díky dotaci Operačního programu Životní prostředí. Celková hodnota investice činí přibližně 18,5 milionu korun a nemocnice se podílí spoluúčastí ve výši 10 milionů korun. Zatím ještě nedošlo k zateplení všech budov nemocnice, protože tato akce úzce navazuje na další chystaný projekt, jímž je modernizace prostor pro zkvalitnění péče o dlouhodobě nemocné. Realizace tohoto projektu je podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce a předpokládaná hodnota činí 53 milionů korun, z toho 35 milionů korun je určeno na stavební úpravy, zbytek na nákup vybavení, mobiliáře a vzdělávání lékařů i zdravotnického personálu.  Díky této akci získá oddělení následné péče nové pohodlné dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a moderní specializovanou péčí. „V současné době máme nasmlouvaných 80 lůžek následné péče, do budoucna bychom tento počet rádi rozšířili, protože díky rekonstrukci získáme volné prostory," říká ředitel nemocnice Kamil Mašík s tím, že v nadcházejících měsících dojde i k úpravě zeleně v areálu nemocnice a v příštích letech k rekonstrukci již nevyhovující kotelny. Kromě toho bude do areálu nemocnice začleněno nově vybavené oddělení rehabilitace, které v danou chvíli už nevyhovuje moderním podmínkám.
„Nemocniční provoz probíhá nepřetržitě i během stavebních prací a vyžaduje pochopení a toleranci jak zdravotnického personálu, tak pacientů, kteří vnímají naše zařízení díky menší velikosti jako nemocnici rodinného typu. Po celou dobu opravy fungují bez omezení také ambulance," upozorňuje Kamil Mašík.
 V Bílovci se o zdraví občanů nestará jen personál v nemocnici, ale je zde dostatečně zajištěna také ambulantní péče. Ta je centralizována zejména v poliklinice, kde jsou soustředěny odborné ambulance specializovaných lékařů. Své stálé místo má v Bílovci i stomatologická péče v objektu ve Smetanově ulici. Ordinaci zde má pět zubních lékařů, kapacita jejich ordinací je ovšem mnohdy značně přetížena. „Snažíme se objem stomatologických služeb rozšířit a sháníme nové odborníky. Navíc v budoucnu chceme v objektu zřídit komplexní centrum zubní hygieny včetně ambulance dentální hygieny,“ upřesňuje  informace o zdravotnické péči v Bílovci místostarostka Hana Burianová.